pondělí 30. října 2017

Orkán Herwart ve Vysoké nad Labem

JSDH obce držela od sobotního rána dne 28. října zvýšenou hotovost na základě výstrahy o blížícím se silném větru od operačního střediska HZS KHK a byla připravena k okamžité pomoci.
V neděli 29. října v 9:19 hod svolalo operační středisko HZS KHK vysockou zásahovou jednotku k výjezdu na technickou pomoc při odstranění nebezpečných stavů zapříčiněných orkánem Herwart.
Z důvodů popadaných stromů nebyla průjezdná silnice mezi Vysokou a Opatovicemi.
Naši hasiči napadané větve a kmeny z vozovky rychle odstranili a komunikaci opět zprůjezdnili.
Zároveň projeli katastr obce Vysoká nad Labem a udělali průzkum škod a zahájili jejich odstranění.
Během tohoto průzkumu bylo zjištěno několik zřícených plotů, povalených kontejnerů na odpad a popadané borovice na pěší stezce ( Zajdlák ).
Nejvíce ohrožující byl nalomený smrk v zatáčce před hostincem u Salavců, kde hasiči navíc museli zastavit hlavní tah přes obec a řídit dopravu.
Pro vysocké hasiče to byl v pořadí již druhý ostrý výjezd, i tentokrát byl dojezdový čas v limitu a vše proběhlo bez komplikací.
Zásahy vedl sloužící velitel David Krám a účastni byli Tadeáš Salavec, Lukáš Motyčák, Martin Motyčák, Lukáš Rudolf, David Šága, Tomáš Hájek.
V době zásahu již byla naše obec postižena výpadkem el. proudu.
Hasiči komunikovali s operačním střediskem pomocí radiostanice a mobilního telefonu.

velitel JSDH