úterý 29. listopadu 2016

Požáry adventních věnců - hasiči radí

Máme za sebou první adventní neděli a další tři nás ještě čekají.
Hořící svíčka je otevřený oheň a podle toho by se s ní mělo zacházet.
Před tím, než zapálíte svíčku na adventním věci, dbejte zvýšené opatrnosti a projděte si všechna rizika, která jsou s otevřeným oheněm doma spojená.
Rizikové jsou podle hasičů zejména ty věnce, které si lidé vyrobí sami doma.
Zvýšené opatrnosti by měli dbát především majitelé domácích mazlíčků a rodiče malých dětí. Neopatrným pohybem mohou shodit adventní věnec a způsobit škody na majetku/životech.

V prosinci 2015 hasiči evidovali 1 323 požárů, které si vyžádali 11 lidských životů a 215 zraněných.

Při výrobě/nákupu adventního věnce dodržujte tyto zásady:
  • 1/ vyberte vhodný adventní věnec (věnec by neměl být vyroben z  vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin atd.)
  • 2/ zvolte správné svíčky (existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho)
  • 3/ svíčky dejte na stabilní nehořlavou podložku
  • 4/ svíčky umístěte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů
Máte-li adventní věnec doma tak:

• 1/ umístěte věnec z dosahu domácích mazlíčků a dětí
  • 2/ zapálené svíčky nenechávejte během jejich hoření bez dozoru
  • 3/ zhasněte svíčky vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát

Co dělat v případě požáru?

Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžete se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.) V žádném případě nepřeceňujte své síly.  Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokud zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, zavolejte hasiče pomocí linky 150 nebo 112. Ti na místo dorazí za několik minut.

Pohodový adventní čas
přeje